ZACHÓWEK I WYDZIEDZICZENIE

ZACHÓWEK I WYDZIEDZICZENIE

Na szczęście dla najbliższej rodziny (zstępnych, małżonka i rodziców) prawo w pewien sposób ją zabezpiecza, nawet gdy spadkodawca pominął ją w testamencie. To tzw. zachowek.

Jeżeli autor testamentu o nim nie wspomniał, pominięta osoba może wystąpić do spadkobiercy o zapłatę zachowku. Jego wysokość wynosi: 2/3 wartości udziału spadkowego, który przypadałby jej przy dziedziczeniu ustawowym, jeśli jest ona trwale niezdolna do pracy lub małoletnia, 1/2 wartości tego udziału w pozostałych wypadkach.

Ale uwaga! Spadkodawca może w testamencie pozbawić ustawowych spadkobierców zachowku, czyli ich wydziedziczyć. Ma do tego prawo, gdy dana osoba wbrew jego woli uporczywie łamie zasady współżycia społecznego (jest alkoholikiem, narkomanem, złodziejem, nie dba o własną rodzinę); dopuściła się względem spadkodawcy albo najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci (pobicie, okaleczenie, więzienie, wyzwiska, poniżanie); upor-czywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (brak opieki nad chorym ojcem).

Przyczyna wydziedziczenia danej osoby powinna wynikać z treści testamentu - bo np. jeżeli spadkodawca ostatecznie przebaczył uprawnionemu do zachowku, nie może go wydziedziczyć. To często sprawy niejasne, w których ostateczną decyzję podejmuje sąd.

Brak komentarzy: